Pokazna vježba operativnih snaga sustava civilne zaštite općine Petlovac “Olujno nevrijeme Petlovac 2021.” održana je na prostoru Osnovne škole “Petlovac”.
Vježba “Olujno nevrijeme Petlovac 2021.” obuhvatila je reagiranje na simulaciju olujnog nevremena, gdje je znatno je oštećen krov škole te je potrebno skloniti učenike na siguran prostor.
Vatrogasci moraju uklanjati porušeno stablo radi uspostave prometa, te ispumpavati vodu iz podruma obiteljskih kuća.
Zbog izvanrednog stanja uključuju se snage civilne zaštite – stožer civilne zaštite i povjerenici civilne zaštite, radi zbrinjavanja ugroženog stanovništva i sanaciji posljedica nevremena. Potrebno je privremeno zbrinuti jednu obitelj čija je kuća oštećena u nevremenu.
Nakon početka vježbe, u 11.00 sati, a po pozivu, ekipe prve pomoći, službe traženja i psihosocijalne potpore izlaze na mjesto nesreće. Ekipa prve pomoći ulazi u hol škole gdje se nalaze nastavnici i učenici koji su izašli iz učionica sukladno planu evakuacije. Nakon trijaže, lakše ozlijeđene osobe preuzima tim prve pomoći, zbrinjava ih, a zbog potencijalne opasnosti od urušavanja krova škole, odvodi do igrališta, odnosno, (šatora) gdje se nalaze timovi Službe traženja i psihosocijalne pomoći. I svi ostali učenici zajedno s nastavnicima evakuiraju se do igrališta. Osobama pogođenim incidentom se u šatoru pruža psihološka pomoć, prikupljaju se, evidentiraju i obrađuju podaci u svrhu prosljeđivanja nadležnim institucijama i povezivanja s obitelji.
Sudionici provedbe vježbe su bili: Stožer civilne zaštite općine Petlovac, povjerenici civilne zaštite, DVD Petlovac, JVP Beli Manastir, Ravnateljstvo civilne zaštite Područni ured civilne zaštite Osijek, MUP PP Beli Manastir, GD Crvenog križa Beli Manastir, te učenici i djelatnici OŠ „Petlovac“, komunalna služba „Baranjska čistoća“ d.o.o. Beli Manastir.